Odeabank veri merkezi projesi tamamlandı.

Projede neler yapıldı?

Odeabank Türkiye pazarındaki büyüme stratejisine paralel olarak Levent 199 binasındaki yeni genel müdürlük merkezine taşınmıştır. Projede yeni genel müdürlük merkezinde yapılması planlanan veri merkezi inşaatı anahtar teslimi olarak gerçekleştirilmiştir.

Taşınma sürecinde Odeabank tarafından veri merkezi projesinin ofis inşaatları bitene kadar yetiştirilmesi istenmiştir. Kısıtlı bir sürede maksimum çalışma performansı neticesinde veri merkezi inşaatı belirlenen zaman diliminde başarıyla tamamlanarak, teslim edilmiştir.

Odeabank veri merkezi projesini diğer projelerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de inşası yapılan veri merkezinin özel olarak dizayn edilmesidir. Veri merkezi duvarının yangına, sese ve darbeye dayanıklı özel cam şeklinde tasarlanması sonucu ofis içerisinden veri merkezinin izlenmesi imkanı olmuştur. Odeabank veri merkezi gökdelenin 35. katında depreme dayanıklı yüksek düzeyede güvenlikli olarak projelendirilip hayata geçirilmiştir.


Doğru planlama başarıyı getirdi!

Odeabank yeni genel müdürlük veri merkezi projesini kritik yapan risklere ve olası tehditlere gelince… Odeabank veri merkezi projesindeki en stratejik taraf, sürecin içinde kendi dinamikleri ve iş süreçleri devam eden birçok paydaş bulunmaktaydı. Ofis inşaatını yapan firmadan, bina yönetimine, telefon santrallerine ve internet altyapısını yöneten tedarikçi kuruluşa kadar birden çok paydaş ile senkronize bir şekilde hareket etmek gerekiyordu. Öyle ki tek saniyelik bir yanlış planlama dahi zamansal büyük kayıplara neden olabilirdi. Proje tarihi gecikebilirdi; zaman ve işgücü kaybı yaşanabilirdi. Proje içerisinde zamanın telafisi mümkündür; ancak başarıyla sonuçlandırılamayan projelerin bir şirkete maliyetini hesaplamak mümkün değildir.