GGSN (Gateway GPRS Support Node)

Günümüzde mobil aboneler e-postalarına erişim, internet, mobil TV, talebe bağlı video servisleri(VoD), anlık mesajlaşma ve diğer tüm multimedya servislerini,mobil geniş bant bağlantısı üzerinden alıyor.

Operatörler, abonelerinin, taleplerini karşılayabilmek için çok yüksek kapasitede veri trafiğini işleyebilecek, güvenilirliği yüksek ve kullanılabilirliği basit, sağlam ve kesintisiz çalışabilecek, ölçeklenebilir şebeke elemanlarını kurmak zorunda kalıyor.

Bizim de Nics olarak sunduğumuz, Cisco’nun ASR5000/ASR5500 platformunda çalışan GGSN çözümü; GSM, UMTS, HSPA ağlarını kuran, dünyadaki en yenilikçi 3GPP şebeke operatörlerinin birçoğunun seçimi. Bu çözüm; rakipleriyle karşılaştırıldığında, çok yüksek miktardaki veri trafiğini üzerinden taşıyabilme özelliğiyle, operatörlerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Cisco GGSN’in sağladığı güvenirlik ve kullanılabirlik ile mobil operatörler, paket çekirdek yapısında herhangi problem yaşamıyorlar ve kendilerine en yüksek kazancı sağlayabilecek abone servislerine odaklanabiliyorlar.

Cisco GGSN, operatörlerin paket çekirdek şebekesi ve internet gibi IP-tabanlı veya paket tabanlı şebekeler arasında bir ağ geçidi olarak davranır. Mobil paket çekirdek şebekesinin merkezinde yer alan GGSN, abonelere servis politikası ve kalitesi uygulamaları, şebeke koruma, güvenlik duvarı, ön ödemeli aboneler içinse anında ücretlendirme ve sonradan ödemeli aboneler için faturalandırma sistemleri ile etkileşme, derin paket işleme(DPI) gibi görevlerin tümünü yerine getirir.

GGSN’nin temel özellik ve faydaları:

  1. Derinlemesine oturum takibiyle abone başına şebeke yönetimi yapılabilir ve içerik farkında uygulamalar yapılandırılabilir.
  2. Standart Radius, Diameter, GTPP protokolleri ile ücretlendirme ve faturalandırma sistemleri ile etkileşebilir.
  3. Tüm görevler gecikme yaşanmadan, servis kesintisi olmadan uygulanabilir.
  4. SGSN ve istenirse 4G şebeke elemanları ile tek bir platformda aynı anda çalışabilir.
  5. Yüksek değerli in-line servisler gelir fırsatlarını ve şebeke etkinliğini artırır, operatöre esnek imkânlar sunar.