SGSN (Serving GPRS Support Node)

Mobil genişbant hizmetlerindeki talep artışı ve “zamandan ve mekândan bağımsız iletişim” uygulamalarının artışına bağlı olarak gerçekleşen talep artışına ayak uydurmak isteyen mobil operatörler, mevcut 3G şebekelerinin kapasite ve performansını artırmanın yollarını arıyor. Mevcut 3G şebekelerine yatırımlar sürerken, ileriyi düşünen mobil operatörler için önemli bir nokta da 4G geçişlerini basitleştirmek. Operatörlerin karşı karşıya kaldıkları en büyük sorun 2.5G ve 3G’yi destekleyen SGSN (Serving GPRS Support Node), GGSN (Gateway GPRS Support Node) ve gelecekte uygulanacak S4 SGSN gibi birden fazla platform için yapılacak yatırım maliyetlerinin getirdiği karmaşıklık. Bu noktada operatörlerin karşısına çıkan birçok SGSN ve GGSN, yalnız 2.5G/3G sebekelerine servis verebilirken, EPC (Evolved Packet Core) şebekelerine geçişi destekleyemiyor.

Cisco’nun ASR5000/ASR5500 platformunda çalışan SGSN çözümü; GSM, UMTS, HSPA ağlarını kuran dünyadaki en yenilikçi 3GPP şebeke operatörlerinin birçoğunun seçimi oldu. Cisco SGSN; 3GPP core şebekelerin erişiminde UTRAN/GERAN için gerekli tüm desteği sunuyor. Cisco SGSN’in desteklediği görevler kısaca mobilite yönetimi gerçekleştirmek, GPRS tünelleme Protokolü (GTP) oluşturmak, Paket Veri Protokolü (PDP) kullanarak bağlantı aktivasyonu oluşturmak ve yönetmek, şebekeye bağlanmak ve şebekeden ayrılmak, bununla birlikte SGSN kullanan mobil aboneler için ücretlendirme sağlamak.

Cisco ASR5000/ASR5500 platformunda desteklenen SGSN; standartlara uyumlu olarak GPRS, EDGE, UMTS ve HSPA şebeke erişimlerini yüksek kapasite ile destekliyor. Tamamen IP-tabanlı erişimler ve standartlara uygun arayüzler; SGSN performans ve ölçeklenebilirliğini geliştirken, aynı zamanda diğer şebeke elemanları ile bağlantı karmaşıklığını azaltmayı sağlıyor. Böylece operatörler, daha düşük operasyonel harcamalarına rağmen daha yüksek performanslara ulaşabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak, Cisco SGSN sadece lisanslama ile gerçeklenebilecek yapıda yeni nesil EPC şebekeleri için kolay geçişi mümkün kılıyor. Bu sayede ek bir donanıma ihtiyaç duymadan Mobility Management Entity (MME), Packet Data Network Gateway (PGW) ve Serving Gateway (SGW) görevleri aynı donanımla gerçekleşebiliyor.

Cisco ASR5000, mobil paket şebekelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen bir ürün. Cisco ASR5000, SGSN mobil aboneyi belirleyerek abone kimliğini doğrular ve abonenin oturumunu paket çekirdek şebekesinde yer alan GGSN’e yönlendirir.

Daha sonra abone trafiği internet veya özel bir operatör servisi için herhangi bir noktaya yönlendirilebilir. SGSN aynı zamanda abonenin haraketliliğini takip eder ve böylece abone konumunu değiştirirse bile kullanmakta olduğu servis herhangi bir kesintiye uğramaz.

Cisco SGSN, mobil abonenin, çok yüksek hızlarda şebekeye bağlanırken ve şebekeden ayrılırken oluşturduğu işaretleşme trafiğini kontrol eder. Cisco ASR500 donanımı üzerindeki SGSN yazılım tasarımı sayesinde işaretleşme trafiğinde oluşabilecek darboğazları en aza indirger.

SGSN’nin temel özellik ve faydaları

  1. Yüksek kapasite, çok yüksek trafik taşıyabilme, oturum ve hareketlilik yönetimi içeren endüstri lideri performans sağlar.
  2. UTRAN / GERAN şebekelerinde yer alan her türlü GTP, PDP ve ücretlendirme gibi noktalardaki protokolleri tamamen standartlara bağlı kalarak destekler.
  3. UTRAN şebekelerinde yer alan Direkt Tunnel ve Cisco’nun alternatif olarak geliştirdiği FastPasth mimarisi ile SGSN kullanım kaynakları en aza indirgenerek, abonenin paket kullanım kaynaklarını optimize eder. Bu yapılar aynı zamanda operatörlerin operasyonel ve yatırım harcamalarını da azaltır.
  4. 2.5G ve 3G SGSN’ler tek bir donanım içeren ASR5000 platformunda toplanır.
  5. SGSN aynı zamanda GGSN ve 4G şebekelerine yönelik MME, SGW ve PGW elemanları ile aynı platform üzerinde çalışabilir.
  6. Frame Relay, ATM ve IP-tabanlı erişimler, platform üzerinde yer alan farklı arayüz kartları sayesinde operatörlerin ihtiyaçları doğrultusunda desteklenir.