IP-MPLS Core

MPLS (Çoklu protokol etiketli anahtarlama), tam kafes topolojisine bağlantı yönelimli metodoloji eklemek amacıyla, aslında IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. MPLS, yeni nesil IP tabanlı omurga ağlarında bant genişliği, servis yönetimi ve diğer ek gereksinimleri karşılamak için seçkin bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. MPLS, ölçeklendirme ve paket yönlendirme ile ilgili sorunları ele alıyor ve müşterilerin mevcut IP yönlendirici cihazlarının üzerine yerleştiriyor. Katman 2 ve Katman 3 şebekelerinin en çok tercih edilen özelliklerini toplayan bir teknoloji olan MPLS, Katman 3 şebekesinin verimliliği ve hızı ile Katman 2 şebekesinin güvenliği ve güvenilirliğini birleştirmiştir. Trafik Mühendisliği (TE) yetenekleri ve Hızlı Tekrar Yönlendirme (FRR) koruma yöntemlerinin de eklenmesiyle, MPLS, hem sabit hem de mobil operatörlerin temel şebekelerinde standart teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden MPLS, servis sağlayıcıların isteğine bağlı olarak kurdukları bir teknoloji olmasına rağmen, günümüzde operatörlerin, müşterilerinin talep ettikleri servisleri karşılayabilmek için kurmak zorunda kaldıkları bir teknolojidir. Böylece, servis sağlayıcılar açısından çok önemli olan; benzersiz, esnek, yüksek ölçeklenebilir ve güvenilir ağ ortamları sorunsuz bir şekilde sunulabiliyor.

Biz Nics olarak, tasarım aşamada, Düşük Seviye Tasarım (LLD), Ağ Uygulama Planı ve Ağ Geçiş Planı dokümantasyonunu hazırlıyoruz. Yanı sıra, saha araştırması yapıyor, birçok farklı üreticinin beraber çalışma testlerini gerçekleştiriyoruz.Uygulama aşamasında yer alan hazırlıklar, saha düzenlemeleri, son yapılandırmalar ve kabul testlerini içeren adımları da sorumluluğumuz altına alıyoruz.

Geçiş aşamasında, servisteki herhangi bir kesintinin, abone memnuniyetsizliğine neden olabileceği için, bu konuda büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Bu sürecin en akıcı şekilde olabilmesi için, planlamayı çok detaylı bir şekilde çalışıyoruz. Geçişin karmaşıklığıyla bağlantılı olmakla birlikte, çoğu zaman “0 saniye kesinti” süreli geçişler gerçekleştirebilecek yeteneğe sahibiz.

MPLS ağlarına sahip operatörlere, teknik yönetim ve gözetim hizmetleri de sağlıyoruz. Servis sağlayıcıların ağlarını geliştirmek veya genişletmek istemeleri durumunda, farklı üreticilerin çözümleri arası testleri planlama konusunda danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Aynı zamanda servis sağlayıcıların işlerini kolaylaştırmaya yönelik; ağ izleme, yönetim ve yetkilendirme araçlarını içeren çözümler de sağlıyoruz.